Základy BBC zvládlo, zapomnělo však na detaily
Kdo alespoň nějakou chvíli šmejdí ve světě fantastiky, musel alespoň jednou slyšet jméno Neil Gaiman. A pokud ho čtenář (v tomto případě tedy posluchač) neslyšel, i tak tohoto pana spisovatele nejspíše zná - Hvězdný prach, Koralína? Á, už jsme doma. I když v případě rozhlasového zpracování od BBC neplatí to známé "na počátku bylo slovo", protože vše odstartoval stejnojmenný román, dá se říci, že dramatizace kráčí vcelku zdařile v jeho šlépějích.
Ústřední postavou je Richard Mayhew, úspěšný byznysmen, který má v tu chvíli všechno, na co pomyslí. Peníze, snoubenku, jež se profesně daří velmi dobře, a zejména mírumilovný život.
Ten se však otočí vzhůru nohama, když jednoho večera zachrání dívku jménem Door (česky Dvířka) a přivede ji k sobě do bytu. Z dívky se vyklube bytost, která není zcela ze světa lidí. Podle ní existují jednoduše dva světy - London Above (Nadlondýn), v němž žije Richard. A pak také existuje Lodon Below (neboli Podlondýn), z něhož pochází Dvířka.
Ta se stále nachází v nebezpečí, jelikož ji pronásleduje tajemná dvojice, pánové Croup a Vandemar, kteří mají úkol od svého zaměstnavatele.
Dvířka vysílá Richarda, aby k ní přivedl člověka jménem Markýz de Carabas, ten jediný jí v tuto chvíli jí dokáže pomoct. To však ještě Richard netuší, že díky tomu všemu už jeho život nikdy nebude jako dřív...
Obsazení a jejich role v příběhu
Ze začátku by bylo nejlepší seznámit se s herci a postavami, které představují. V první řadě tu máme Richarda Mayhewa, které si v této dramatizaci zahrál James McAvoy, jehož můžou lidé znát z filmů jako Wanted, X-Men: První třída nebo Trans. Následuje Door (Dvířka). Tu někteří znají z Tudorovců, zahrála si také v nových Rivalech. Markýze ztvárnil David Harewood, ten má na kontě také solidní číslo filmů a seriálů, ve kterých hrál, například Krvavý diamant nebo Doctor Who. Jako další se představuje Hunter v zastoupení Sophie Okonedo. Naposledy jsem ji spatřil ve filmu Po zániku Země.
Anděla Islingtona zastupuje další velmi zvučné jméno - Benedict Cumberbatch. Současná hvězda Velké Británie, kterou snad všichni znají jako Sherlocka. Posledním, koho by posluchač mohl znát, je Christopher Lee. Pak už tu máme pouze Croupa a Vandemara, starého Baileyho a opata.
Profily jednotlivých charakterů naleznete ZDE.
Neverwhere vs Neverwhere

Palec nahoru zaslouží také práce zvukařů, kteří si s dramatizací nepochybně nemálo vyhráli. Každý díl je jimi doslova protkaný, ale přitom jsou do nahrávky zakomponovány tak, aby posluchače nijak nerušily, což je v dnešní překombinované době umění. Efekty pak také mnohdy podkreslují jednání hlavních hrdinů, kupříkladu Carabasovo zachrčení a následné žblunknutí jeho těla do vody. Je hezké poslouchat, jak na tyto zvukové efekty dokážou herci zareagovat - konečný výsledek je pak super.
Herci a jejich výkony

Neverwhere z toho vychází dobře. Velkou roli však hrají následující věci:
1) zda posluchač již předtím Neverwhere četl a příběh zná
2) co vše od rozhlasové hry očekává
Čert vem občas chaotické situace, ty jsou přeci i v knize a i přesto ji lidi milují. Malým neúspěchem rozhlasového Neverwhere je délka, která čítá tři a půl hodiny, což děj značně urychluje a dost smrskává. I přesto je BBC dramatizace skvělým počinem, která lze doporučit jak příznivcům Gaimana, fantastiky celkově nebo i lidem, jenž jsou tímto žánrem nepolíbení.
> Profil Neverwhere na stránkách BBC Radio 4: http://www.bbc.co.uk/programmes/b01r522y